Szeretek aludni. Szerencsém van, mert jó alvó vagyok – könnyen alszom el, nem ébresztenek fel az apró neszek, ha mégis, könnyen vissza tudok aludni.
A felkelés viszont nagyon nehezen ment sok-sok éven át. Nagyon hatékonyan meg tudtam magamat győzni arról, hogy még van 10 percem aludni, esetleg nem is olyan fontos ez a reggeli tennivaló, vagy éppen nincs is értelme bemennem előadásra, úgysem érteném ilyen fáradtan. Szóval – nyugodtan aludhatok még egy kicsit. Viszont miután tényleg felkeltem, rosszul éreztem magam és kicsit dühös voltam magamra.
Hosszas utánaolvasás, próbálgatás után alábbi módszereket találtam működőképesnek, ezeket mind a mai napig használom is.
Lehet, hogy Neked nem pont ezek lesznek a nyerők, lehet, hogy csak egy-két jó tippet találsz közötte, amit be tudsz építeni a reggeli rutinodba.
Akkor már megérte nekem megírni, Neked elolvasni :)
Az ébredés utáni néhány perc a kritikus, amikor eldől, hogy ebből most felkelés vagy továbbalvás lesz.
Hogyan tudok erre a néhány percre előre felkészülni?
1. Külső motiváció
Elég hatásos, ha van egy rajtam kívül álló személy, aki miatt fel kell kelnem. Két példa:
- Nem szeretném felébreszteni azt, akivel egy szobában lakom (ha ismered Bencét, akkor azt is sejted, hogy miért :)). Emiatt két ébresztőórát állítok be – a karórámat, amit azonnal le tudok nyomni, amint megszólal, illetve egy másik, hangosabban csipogó órát, egy perccel későbbre, a szoba másik végébe. A második órát még azelőtt le szoktam nyomni, hogy elkezdene csipogni. És már kint is vagyok az ágyból.
- Megbeszélek valamilyen találkozót reggelre. Valakivel együtt reggelizünk, együtt megyünk egyetemre, elviszek neki valamit még reggel stb. Elég erős az az érzés, hogy tartani szeretném az ígéretem, ez indít el.
2. Még ezt megcsinálom, utána visszafekszem
Már ott állok az óra mellett, ez az a pillanat, amikor megszólal bennem a hang és elkezd győzködni, hogy “nyugodtan állítsd vissza az órát, feküdj vissza”. Ilyenkor még egy apró gondolati trükk van, ami nálam csodálatosan működik – annyi erőm még pont van, hogy egy dolgot megcsináljak, mielőtt visszafekszem aludni. Például
- iszom egy pohár innivalót (szép illusztrációja ennek, ha az ébresztőóra a hűtő tetején van, mellette ott egy pohár)
- eszek egy gyümölcsöt, vagy éppen
- elmegyek zuhanyozni.
Egy ilyen művelet (zuhany, ivás, evés) már általában ki tud zökkenteni az imént említett kritikus néhány percből.
Nekem már ez a kettő trükk elegendő a felkeléshez, de íme még néhány, amit kipróbáltam, működnek. Jól jöhetnek, ki tudja, lehet, hogy Neked épp ezek közül valamelyik, vagy valamelyikek lesznek a megfelelők.
3. Előkészített tárgyak
Minél kevesebb döntéshelyzet, gondolkoznivaló van reggel, annál jobb.
Segíthet ebben, ha az ébredés és az ébrenlét közötti időszakhoz szükséges minden tárgyat előtte este összekészítek és a megfelelő helyre teszek:
- ruhákat kiválogatni, amiket másnap felveszek
- teafőzőbe víz és filter, hogy csak be kelljen kapcsolni (technokraták időkapcsolót is használhatnak)
- egyetemhez szükséges dolgok (papír, tollak, füzetek, könyvek) egy helyre, például be a táskába, amit viszek holnap
- reggelihez cuccok, ha otthon reggelizek
Ilyen előkészületi műveletet én is végzek, amikor az ébresztőórákat, illetve a poharat, a gyümölcsöt vagy a fürdőköpenyt elhelyezem.
4. Órát beállítani
Nekem az vált be, hogy pontosan akkorra állítom be az órát, amikor fel kell kelni. Így kisebb a “Szundi” gomb kísértése, mert tudom, hogy nincs időm szundítani. Amit már nem lehet halogatni, azt nem halogatom.
5. Jutalom
Az időben felkelés egy jó szokás.
Erre még az időgazdálkodás képzésen visszatérünk, hogy mennyire fontosak a jó szokások – most egyelőre annyi, hogy segít a jó szokások kialakulásában, ha megjutalmazzuk magunkat, valahányszor sikerrel jártunk.
Nekem régi álmom volt (szerintem valamelyik filmben láthattam), hogy reggel szétnézek az erkélyről, fehér fürdőköpenyben, narancslevet kortyolgatva. Úgyhogy az első hét után, amikor nem aludtam el egyszer sem, megleptem magam egy fehér fürdőköpennyel, mint első lépés. A következő az erkély lesz ;)
6. Ok, ami miatt érdemes felkelni
Elalvás előtt érdemes végiggondolni, hogy mi az, ami miatt érdemes felkelni másnap.
- Ha van, ami miatt érdemes felkelni, akkor örülj :)
- Ha elsőre nem találsz sok örömet és értelmet a következő napban, akkor próbálj meg belecsempészni, végülis ez javarészt rajtad áll.
7. Gyakorlat, gyakorlat, gyakorlat
Több, mint 10 éve van kontaktlencsém, és esténként, amikor kiveszem, egyből utána fogat is szoktam mosni. Aztán egyszer délután vettem ki a szememből a lencséket, és – utólag belegondolva számomra elég döbbenetes módon – teljesen automatikusan fogat is mostam.
Ha egy cselekvést sokszor elvégzünk, egy idő után annyira automatikussá válik, hogy gondolkodás nélkül “lefut”. Reggelente nem mondanám, hogy tisztán gondolkodok :) úgyhogy ott nagyon jót tesz az ismerősség, az automatizmus.
Egyszer rászántam egy órát, hogy tizenötször egymás után kipróbáljam az “1 perc fekvés az ágyon, mintha aludnék, az órát az első csörgés után egyből kinyomom, felülök, felkelek, elmegyek a fürdőszobáig, megmosom az arcom” rutint.
Egy próbát lehet, hogy neked is megér :)
Ennyit elsőre a felkelésről. Próbálgasd nyugodtan, mi segít, mi működik.
btw. remek ingyenes képzéseket tartunk egyetemistáknak időgazdálkodás és személyes pénzügyek témában, ha érdekel, nézz el az aktuális képzéseink oldalra.
Ha tetszett a bejegyzés, kérlek nyomj egy “Tetszik”-et vagy egy “Megosztás”-t! Köszi :)